Každá mamička miluje svoje dieťa! Bezpodmienečne, nekonečne a vrúcne. A je úplne jedno, či je bábätko vymodleným zázrakom, alebo neplánovanou nehodou. Ale prečo niektoré mamičky precítia láskyplný vzťah k svojmu dieťatku hneď po jeho narodení, zatiaľ čo iné si ho postupne uvedomujú a budujú niekoľko mesiacov? Určujú to predovšetkým hodiny bezprostredne po pôrode.
Bonding pomenováva proces vzniku silného emocionálneho puta medzi matkou a práve narodeným dieťatkom. Prvé dve hodiny po pôrode sú matka aj dieťa ideálne nastavené na prvý kontakt a tým aj na budovanie pevného a zdravého vzťahu.
Posledné zistenia vedcov poukazujú na dôležitosť popôrodného kontaktu mamičky s dieťaťom, formou skin-to–skin (priloženie nahého novorodenca na brucho matky) a následné pokračovanie roming-in (umiestnenie dieťatka v miestnosti spolu s matkou).
V tomto článku si vymenujeme výhody plynúce z takéhoto bondingu:
1. Eliminácia popôrodných komplikácii
Kontakt matky s bábätkom spôsobujú kontrakcie, ktoré uľahčujú spätné zavinovanie maternice. Tento jav podporí ešte prvé kojenie v čase 30 minút po pôrode, kedy sa vyplavuje oxytocín, ktorý má blahodarný účinok na limbický systém. Oxytocýn zároveň znižuje riziko silného popôrodného krvácania. Ak bude mať matka svoje dieťa nablízku, bude pokojnejšia a nebude sa užierať starosťami. Navyše ak zdravotnícky personál nemusí vykonávať rutinnú starostlivosť o novorodencov, môžu sa plne venovať potrebám a zdraviu mamičiek.
2. Priaznivý vplyv dojčenia
Ak je dieťa bezprostredne po pôrode priložené na matku a má dostatok času – cca 1 hodina – je veľká pravdepodobnosť, že sa samovoľne a bez akejkoľvek pomoci prisaje ku prsníku a začne sať materské mlieko. To umocní jeho sací reflex a dojčenie bude mať jednoduchší priebeh: nebude nutná asistencia zdravotníckeho personálu. Ak navyše bude matka v pôrodnici neustále s dieťaťom, môže kojiť na každé požiadanie bábätka a tým podporuje tvorbu materského mlieka.
3. Znížená pravdepodobnosť popôrodnej depresie
Správny bonding spôsobí vyplavovanie hormónu šťastia a chemických látok rovnakých ako v prvej fázy zamilovanosti. Mamička pociťuje neskutočnú radosť pri každom pohľade na svoju ratolesť. A z tohto pocitu môže čerpať energiu pri vyčerpávajúcich materských povinnostiach. Navyše mamička už v pôrodnici získa potrebnú sebadôveru a lepšie zvláda stresové situácie.
4. Zlepšená adaptácia bábätka na prostredie
Bábätko sa na hrudi alebo brušku matky upokojí, prestane plakať a začne sa s matkou neverbálne – pomocou dotykov – dorozumievať. Prirodzená telesná teplota ho zahreje lepšie a príjemnejšie ako vyhrievaná podložka. Zo svojej pokožky, ako aj z pokožky matky, ucíti plodovú vodu, pre neho zdroj života, čo mu dodáva pocit bezpečia, normálne dýcha a hladina cukru v krvi je vyrovnaná. Vlastne je toto prostredie dosť podobné prostrediu v maminej maternici, teda proces adaptácie sa uľahčí.
5. Uľahčenie následnej starostlivosti
Ľudia sa rodia s inštinktom neverbálnej komunikácie a prirodzene reagujú na prejavy citov toho druhého. Medzi matkou a dieťaťom sa hneď na začiatku utvrdí dôvera. Bábätko je pri matke pokojnejšie, pozitívne reaguje na matkine dotyky aj hlas. V mamičke sa prebudia inštinkty a lepšie chápe potreby svojho dieťaťa. Vie odhadnúť prečo plače, čo vlastne chce a ako sa cíti. Ak je matka od začiatku nepretržite so svojím dieťaťom, ono automaticky napodobňuje jej správanie – napríklad zafixuje si, že spať treba v noci keď je tma.
Ak prvé dotyky chýbali…
Mamičky, od ktorých bolo dieťatko po pôrode z rôznych príčin odlúčené, sú často sklamané a frustrované. Napriek tomu, že svoje bábätko neskutočne ľúbia, nechápu ho, nevedia čo od nich chce. Citeľne im chýba ten pocit eurforického šťastia, ktorý pri bondingu vzniká. V prvých mesiacoch materstva naplno prežívajú len strach o dieťa, úzkosť, obavy zo zlyhania a psychické a fyzické vyčerpanie. Navyše sa trápia, že ich citová väzba k dieťaťu nie je taká ako si vysnívali. Pokladajú sa preto za zlú matku a hrozného človeka. Nie je to samozrejme pravda, ich láska je rovnako intenzívna ako u druhých mamičiek. Do jedného roka od pôrodu sa každá matka nastaví na tú správnu vlnovú dĺžku. A vtedy si konečne začne svoje materstvo naplno vychutnávať.
Napriek tomu rozhodne netreba brať bonding ako prvú a poslednú šancu pre vybudovanie si vrelého vzťahu so svojím bábätkom. Vzťah dieťa – rodič sa predsa utvára celý život. Len to bude vyžadovať trošku viac snahy a času.
Zdroj: Bystrova, K (Účinky na interakciu u matky a dojčaťa do jedného roka) | Foto:everystockphoto.com