Štatistiky sú v tomto neúprosné. Len tretina manželských párov má pocit, že ich narodenie potomka zblížilo. A takmer polovica pripisuje bábätku vinu za vzájomné odcudzenie. Ale ako môže taký úžasný zázrak zrodenia spôsobiť krízu? Ako sa môže nežné, bezbranné bábätko ocitnúť v úlohe rozvracača dovtedy harmonického vzťahu?

Narodenie dieťaťa znamená pre partnerský vzťah záťaž, ktorú nie každý môže ustáť. V tomto článku vysvetlíme prečo.

1. Vy sa zmeníte

„Už to nie je žena, ktorú som si vzal. Akoby jej dieťa s mliekom vysalo aj mozog!“ Veľmi častá veta novopečených oteckov. Iste, bral si vás ako nádherné, milé dievča s neuveriteľným zmyslom pre humor. Teraz mu po byte pobehuje zanedbaná, nervózna hysterka, ktorá na neho prehovorí, len ak mu chce pre niečo vynadať. Po pôrode sa zmeníte – niektoré zanedbateľne, iné výrazne. Musíte sa vyrovnať s problémami, ktoré ste doteraz nikdy neriešila, celé noci nespíte a mozog máte doslova naložený v hormónovom kokteile. Takže nie, rozhodne nebudete vzor empatie a vyrovnanosti, aspoň nie pre svojho manžela. Jednoducho vám už nezvýši čas ani energia na zlepšenie partnerskej komunikácie. Bude len na ňom, aby tento dočasný stav chápal a vydržal.

2. Iný životný štýl

Bábätko sa stalo stredom vášho vesmíru. Váš šéf i bachar. Ono rozhoduje, či a kedy pôjdete spať, kedy vstanete, kedy budete jesť a či pôjdete na prechádzku. Každá aktivita mimo domu podlieha len jeho dennému režimu a neuveriteľne náročnej organizácii. Vašich známych a kamarátov, s ktorými ste sa stretávali niekoľkokrát do týždňa, neuvidíte celé mesiace. A keď sa aj stretnete, nerozumiete tomu čo hovoria. Už patríte do úplne iného sveta. Niekedy sa niektorý z partnerov – väčšinou muž, ale stáva sa to aj ženám – až zúfalo snaží svoj minulý život udržať – samozrejme na úkor rodiny. Druhého partnera necháva bojovať opusteného s novou situáciou a ten to berie ako neodpustiteľnú zradu. A kríza je na svete!

3. Ukazuje svoju pravú tvár

Váš manžel bol vždy detsky roztržitý, často prestal mať pojem o čase a niekedy dokonca zabudol, že si s vami dohodol rande. Roztomilé. Ale len ak ho celé hodiny nečakáte s dieťaťom v náručí ako posledné spasenie, lebo sa už konečne potrebujete vysprchovať! Možno aj bol trochu povrchný. Ale vy ste si to nevšimla, lebo ste sa vždy rada o neho starala, počúvala jeho úžasné názory a vždy ste bola pred ním upravená. Teraz, keď jeho potreby a váš výzor zostali v diaľke a v prachu pred prospechom vášho dieťaťa, si môžete vypočuť kruté a bolestivé urážky. Asi bol vždy trochu ľahkovážny, čo sa týka financií – za naivný chlapčenský sen bol schopný vyhodiť celú výplatu. Fajn, kým ste obaja zarábali a míňali viac – menej len na seba, mohla ste to prejsť len káravým úsmevom. Ale ak máte rozpočítané plienky na deň a každé ráno rozmýšľate, ako čo najlacnejšie uvariť, privádzajú vás takéto „rozmary“ do šialenstva. A je toho viac, čo predtým nevadilo a teraz strašne vadí.

4. Koniec intímneho života

Vášeň bola pre vás vždy dôležitá a vo vašom vzťahu vždy fungovala. Ešte aj počas tehotenstva! Ale zrazu sa intimita z vášho vzťahu ticho vytratila a čo je najhoršie – vôbec vám nechýba. Po pôrode je to logické. Celé týždne si neviete predstaviť, ani že raz v pokoji a bez strachu usadnete na WC, nieto, že sa ešte budete milovať. Potom na manželské nežnosti nie je priestor – každý pokus zmarí malý uvrešťaný balíček (akoby hovoril „nechcem sestričku, nechcem bračeka, nechcem, nechcem – tatino nechaj maminu!!“) A ak váš malý pokladík konečne zaspí a bola by tu tá teoretická možnosť :), nastúpi zložitá dilema – spánok, alebo milovanie? No veď samé uvidíte, čo si väčšinou vyberiete… :-).

5. Rozdielne názory na starostlivosť

Keď vám manžel nepomáha, je to zlé. Ale keď sa vám začne starať úplne do všetkého, je to vážny problém. A ak sa začne starať vaša aj jeho matka, sestra, teta…to už je na rodinnú vojnu. Každá bežná činnosť sa stane predmetom sporu: či dieťa zobrať do náručia, keď zaplače, alebo ho nechať vyplakať, či ho nosiť v perinke, alebo v nosiči, či mu dať aj bundičku, alebo ho nechať len vo svetríku… . Všetkým na bábätku záleží a preto sú presvedčení, že ak budete ich rady ignorovať, dieťaťu uškodíte – ohrozíte mu vývoj, psychiku, zdravie ba aj život!! Tieto zúrivé debaty sa zákonite prenesú aj do vášho vzťahu. Začnete sa hádať, nie len o starostlivosti, ale aj o vašich neprimeraných reakciách, o jeho benevolencii voči vtieravým príbuzným, o zložitých rodinných vzťahoch… .

K rodine patrí malé dieťa. Nikto neráta s tým, že niečo tak prirodzené a očakávané spôsobí nezhody a svár. Ale k prekonaniu krízy netreba veľa – stačí sa prestať zaoberať len vlastnými pocitmi a potrebami a sústrediť sa na to, čo vás spája a spájať vždy bude – vaše dieťa.

Foto: pixabay.com; pexels.com