Vyzuli ste svojmu malému šibalovi sandálky a najväčšou zábavou sa pre neho stali naháňačky po tráve? Popri tom nesmieme zabúdať na to, že krásne slnečné dni a rozkvitnuté kvety sú časom, kedy nám spoločnosť na dvore robia aj včely. Mali by sme byť pripravení na to, že aj najväčšia radosť pri šantení naboso v tráve, sa môže premeniť na plač.
Prihodiť sa môže menšia nehoda v podobe včely, zatúlanej rovno pod nôžkami vášho drobca. Keď vaša ratolesť pri hre vyruší včelu pri práci, tá sa mu „odmení darčekom“ v podobe žihadla. Ak sa teda stala takáto menšia nepríjemnosť a a naháňačku vystriedal nárek dieťaťa sediaceho na tráve držiac si nožičku, správna mama je vždy pripravená a vie včas zasiahnuť.
Vášho drobca poštípala včela. Čo robiť ďalej? Tu je prvá pomoc pre tých, ktorým sa zatiaľ vyhýbali a ešte sa im nezamotali pod nohy:-))
1. Zoberte dieťa do náručia a vyberte žihadlo
Váš drobec určite nečakal, že jeho hru preruší bodnutie „včielkou Majou“. Pre niektorých mohlo byť včelie uštipnutie prvé v živote. Treba ho upokojiť, musí cítiť, že nie je samé a milujúca maminka sa o neho postará. A zároveň ako správna supermama šikovne vyberte včelie žihadlo.
2. Premyslieť si postup zmiernenia bolesti
Žihadlo je síce preč, no bolesť uštipnutej nožičky stále ostáva. Aj napriek adrenalínu v krvi, je potrebné nabrať rozvahu a rýchlo zvažovať, čo na zmiernenie bolesti miesta bodnutia máme poruke.
3. Pomôže cibuľa
Ak nemáte nablízku studený obklad, vytiahnite z komory cibuľu. Prekrojte ju a jednou polovicou potierajte dieťaťu štipanec. Čím dlhšie sa vám to podarí, tým lepšie. Na cibuľu sa spoľahla aj mamička Petra. Keď jej malú ratolesť uštipla včela, v prvom momente nedokázala zareagovať. Duchaprítomný sused, ktorý práve s rodinou griloval, jej cez plot podal práve cibuľu na zmiernenie opuchu.
4. Potrite gélom proti uštipnutiu hmyzom
Rátajte s tým, že miesto vpichu môže začervenať a aj mierne opuchnúť. Na druhý deň sa na ňom môže vyskytnúť aj modrina. Takáto reakcia je bežná a môže trvať aj niekoľko dní. Na zmiernenie opuchu môžete použiť aj prípravky na to určené, ktoré si zakúpite v lekárni. Či už vo forme gélu alebo kvapiek.
Ak sa k spomínaným prejavom pridružia náhodou aj vážnejšie, ako napríklad malátnosť, hnačka, zvracanie, sťažené dýchanie, to všetko sú príznaky alergie na bodnutie včelou. V tomto prípade na nič nečakajte a volajte záchranku! Tu už hovoríme o anafylaktickom šoku, ktorý ohrozuje život.
foto: pixabay.com