riady

Máte niekedy pocit, že ten kolobeh domácnosti akosi nestíhate? Prídete z práce a čaká vás neporiadok v kuchyni, kopa bielizne čakajúca na pranie, ďalšia kopa na žehlenie a ešte k tomu stále odkladáte umývanie podlahy, pretože vám už neostáva popri všetkých ostatných povinnostiach na ňu čas?

Čo keby ste do domácich prác zapojili aj svoje ratolesti? Jednoroční drobci vám asi nepomôžu upratovať ale skôr rozhadzovať. Dvojročné a staršie deti by už vhodne zvolenú činnosť zvládli. Ak sme vám nasadili chrobáka do hlavy, ponúkame vám niekoľko dobrých tipov na domáce práce, ktoré by mohli zvládnuť.

Nakladanie špinavej bielizne do práčky

Táto aktivita sa dá zrealizovať najlepšie vtedy, ak máte práčku, ktorá má bubon vpredu a je tak prístupný aj pre malých pomocníkov. Pamätajte na to, že takáto činnosť by mala byť skôr hrou a môže sa stať, že najmenšie deťúrence aj rýchlo omrzí. Nezabudnite ich pochváliť aj v tom prípade, ak do práčky z ich rúk smeroval len jeden kus bielizne. Aj to sa cení. Nabudúce už možno tej bielizne bude viac.

Vešanie opratej bielizne na sušiak

Keď ste už spoločne oprali, navrhnite vášmu drobcovi, či nejde s vami vešať čistú voňavú bielizeň na sušiak. Ak je pre neho vysoko, vyriešite to stolčekom, na ktorý sa môže postaviť. Prípadne vám jednotlivé kúsky opratého oblečenia môže podávať a vy ich budete vešať. Popritom komentujte, o aký druh oblečenia ide, prípadne komu patrí alebo akej je farby. Fantázií sa medze nekladú ani pri takejto nudnej práci.

Vykladanie riadov z umývačky

Táto úloha je ideálna pre trošku väčšie deti. Zvládnuť by to mohli aj predškoláci. Menším deťom môžete asistovať a čisté riady vám budú podávať a vy ich upracete na svoje miesto.

Upratovanie detskej izby

O svoju izbičku a hračky by sa malo postarať každé dieťa. Skúste doma zaviesť rituál. Nájdite čas, v ktorom hračky pôjdu na svoje miesto, aby si v noci oddýchli. Napríklad pred večerou alebo kúpaním. K upratovaniu hračiek môžete časom pridať aj utieranie prachu na poličkách. Deťom dajte mokrú handričku a môžu ňou utrieť poličky, na ktoré dočiahnu.

Aj keď to tak nevyzerá, malo by ísť aj o zábavu. Nechceme predsa tieto činnosti deťom znepríjemniť. Ukážme im, že to nie sú len nutné povinnosti, ale aj zábavné aktivity. V neposlednom rade zdôraznite, že vám veľmi pomohli a ďakujete im za to. 🙂

foto: pixabay.com