Každá krajina je jedinečná, má svoju kultúru, zvyky a tradície. Tehotenstvo a pôrod sú úžasné, no v rôznych kútoch sveta sa môžeme stretnúť so zvykmi, ktoré sa nám, slovenským mamičkám, môžu zdať zvláštne, ba až nechutné. Dnes sa bližšie pozrieme na tradície v krajine, kde je stolný tenis národný šport, kde je mačka považovaná za delikatesu a ktorá sa pýši múrom dlhým 6 700 km. Áno, uhádli ste – reč je o Číne.
Tehotenstvo a zákaz klebetiť a nahlas sa smiať
Podľa čínskeho zvyku by mal manžel preniesť svoju manželku ponad horiace uhlie pri vstupe do ich domu prvýkrát, aby sa tým zabezpečil bezproblémový pôrod. Keď žena zistí, že je tehotná, musí si strážiť myšlienky, pretože sa traduje, že to čo robí a vidí ovplyvní jej nenarodené dieťa. Podľa čínskej tradície všetko, čo ovplyvní ženskú myseľ vplýva na jej srdce a to je spojené s dieťaťom v maternici. Aj preto čítajú krásne príbehy pred spaním, nesmú klebetiť alebo sa nahlas smiať, sedieť na krivej podložke alebo stratiť trpezlivosť. A sex je absolútne tabu. Čo sa týka jedla, hovorí sa, že ak bude počas tehotenstva konzumovať jedlo svetlej farby, zabezpečí dieťaťu svetlú pokožku.
Mnohí veria, že stavebné práce by nemali byť robené na dome tehotnej, pretože búchaním a rezaním môže dôjsť k poškodeniu plodu. Tehuľky by sa nikdy nemali zúčastniť pohrebov. Na zahnanie zlých duchov si dávajú pod posteľ nože a z rovnakého dôvodu na záclonu v spálni zavesia papier vystrihnutý do tvaru nožníc a nad posteľ tigriu kožu.
Číňania majú „Tsue Shen“, čo je balík oblečenia zaslaných babičkou z matkinej strany asi mesiac pred termínom pôrodu. Obsahuje bielu tkaninu, do ktorej sa zabalí novorodenec. Babička z matkinej strany čaká tri dni po pôrode a potom príde navštíviť novorodenca a prinesie aj všetko oblečenie a iné detské veci.
Obdobie po pôrode a zákaz kúpania či sledovania televízie
Na zmiernenie pôrodných bolestí pijú špeciálny silný bylinkový elixír. Ženy často rodia v kresle alebo futone. Po pôrode žena spraví rituál, kde ako obetu ponúka sladké mäso a kadidlo bohyni, ktorá jej pomohla otehotnieť. Predpokladá sa, že v dôsledku straty krvi pri pôrode sa žena dostane do tzv. „studenej fázy“. To je dôvod, prečo by mala ostať na teplom mieste, mala by sa vyhnúť studeným alebo surovým potravinám, mať na hlave čiapku a ruky a nohy vždy v teple.
Prvý mesiac po pôrode je určený na intenzívnu regeneráciu pre novú mamičku. Je oslobodená od povinností v domácnosti, je v posteli a stará sa prírastok. Ak vstane alebo urobí akýkoľvek druh cvičenia, môže dôjsť k poklesu maternice. Čínske ženy používajú špeciálny obväz, ktorým si pevne obviažu pás tak, aby sa brucho čo najskôr dostalo do pôvodného stavu. Počas prvých 2-3 týždňov si žena nemôže umyť vlasy, osprchovať sa ani umyť ruky, nohy či tvár. Namiesto toho sa čistí uterákom ponoreným do vody zmiešanej so soľou a alkoholom. Prevarená voda je dovolená na čistenie zubov alebo tváre. Ventilátor a klimatizácia sú prísne zakázané, ani okno nie je možné otvoriť, pretože to v starobe môže mať za následok artritídu alebo migrénu. Ženy nesmú dojčiť v sediacej polohe, majú ležať na boku a dieťa je položené vedľa. Všetky zábavné aktivity ako čítanie alebo sledovanie televízie sú tiež tabu a kto to poruší, bude „potrestaný“ vyhliadkou očných chorôb.
Starovekí Číňania verili, že démoni používajú malé deti, aby posilnili základy mostov. Na ochranu rodičia v blízkosti kolísky umiestňujú šípy z broskyňového dreva a na členky a zápästia bábätkám viažu zlaté zvončeky.
Novorodenec – červené vajcia a prvé kroky s nožom za chrbtom
Keď sa dieťa narodí, veľmi dôležitá je hodina, deň, mesiac a rok jeho narodenia, pretože mu predpovedá, či bude úspešné, bohaté alebo obdarené veľkým šťastím. Rodičia môžu najať veštca, ktorý vyveští budúcnosť ich bábätku. Číňania veria, že každý človek sa skladá z niektorého z 5 prvkov: kov, drevo, voda, oheň a zem. Ak veštec zistí, že dieťaťu chýba nejaký dôležitý prvok, tak ho rodičia dajú do mena dieťaťa (okrem ohňa a vody). Ak chýba oheň alebo voda, je to považované za dobré znamenie, pretože príliš veľa ohňa môže dieťa v živote popáliť a veľa vody ho môže utopiť. Ďalšou zvláštnosťou v Číne je, že meno pre dieťa vyberú až keď sa narodí. Aby odplašili zlých duchov, nazývajú deti falošnými menami, odvolávajú sa na svoje dieťa ako na zviera alebo niečo škaredé, aby si duchovia mysleli, že bábo nie je hodné únosu. Hneď ako je dieťa staršie, určia mu meno. Niekedy majú Číňania aj štyri či päť mien – jedno do detstva, potom do školy, ďalšie po ukončení štúdia a aj jedno po smrti. Ctia si rodinu a dávajú im generačné mená.
Ak rodičia chcú oznámiť narodenie dieťaťa, novopečený otecko pošle peniaze a víno rodine z manželkinej strany. Na označenie pohlavia používajú špeciálne stuhy priviazané na poháre na víno. Rodine a priateľom posielajú červené vajcia – párny počet označuje narodenie dievčaťa, nepárny chlapca. V čínskej kultúre sú vajcia symbolom meniaceho sa procesu života. Ich tvar je symbolom harmonického a šťastného života, zatiaľ čo červená farba znamená šťastie. Počas prvých 100 dní života, dieťa prejde najmenej piatimi rituálmi oslavujúcimi život. Na tretí deň ráno dostane prvý kúpeľ. Vedie ho pôrodná asistentka a zúčastňujú sa ho ženy. Dieťa sa kúpe v horúcej vode prevarenej spolu s vybranými rastlinami. K dispozícii je červený hodváb a okolo vane sú pripevnené peniaze. Každý hosť dá do vane lyžicu studenej vody a malý darček striebra dieťaťu. Najväčšia oslava je na jeden mesiac, kedy matka môže vyjsť zo svojej izby. Rodina a priatelia hodujú celú noc. Do daru sa dávajú peniaze v jasne červených obálkach a dieťa má na sebe strieborný alebo zlatý zámok okolo krku ako symbol uzamknutia ho do tohto sveta. Na stý deň robia ďalšiu oslavu, priatelia a rodina prinesú ryby a kurča do domu dieťaťa. Keď je kurča uvarené, jazyk položia na pery dieťaťa, aby bolo dobrý rečník. Dedko z otcovej strany môže popestovať dieťa na hojdacom kresle.
Tradičné prvé narodeniny dieťaťa sú tiež oslavované vo veľkom štýle. Rodičia umiestnia rôzne predmety do koša – pero, striebro, pečať, šitie, hračky a ponúknu ho dieťaťu. Predmet, ktorý chytí mu predurčuje budúcnosť. Tradičný prvý darček k narodeninám je zlatý prsteň, ktorý má chrániť dieťa počas zlých časov. Tiež dostane prvýkrát tzv. dlhý chlieb (yu char Kuei). Predpokladá sa, že mu to pomôže naučiť sa chodiť. V deň, keď začne chodiť, príbuzní za ním chodia s nožom a kreslia ním tri čiary po zemi. Veria, že dieťa má okolo členkov neviditeľné väzby, ktoré ho viažu k minulému životu a ich prerezaním bude navždy kráčať slobodne.
Či sa nám zdajú ich tradície zvláštne alebo nie, aj pre nich je zrodenie života výnimočná udalosť, ktorú náležite uctievajú a oslavujú – po svojom. Nabudúce sa bližšie pozrieme, ako to chodí napríklad v Japonsku či Mongolsku.
Autor: Lenka Dopiráková
Foto: pixabay.com